O chovatelské stanici

O chovatelské stanici

Naše chovatelská stanice "z Císařského údolí" vznikla v roce 2009. 

 Zakladatelkou byla plavá fenka CES BUKOVÝ HÁJ (18.6.2006-26.11.2011).

    Společnými silami se nám podařilo odchovat dva vrhy štěňátek. Vrh A v roce 2009, a vrh B v roce 2010 (Vše o nich najdete v sekci ŠTĚŇÁTKA).

   Bohužel Cesinka nám předčasně odešla...

   V současné době v naší CHS "bydlí" její syn BATYST Z CÍSAŘSKÉHO ÚDOLÍ a momentálně neuvažujeme o pořízení pokračovatelky fenečky. Snad někdy v budoucnu, až přijde správný čas.

   Text níže je původní z doby vzniku CHS. Nechť je vzpomínkou a projevem úcty k naší Cesince-mamince, kamarádce, na kterou pořád vzpomínáme a která nám moc chybí.


Čím nás uchvátilo plemeno hovawart

V době, kdy jsme přišli o našeho miláčka dobrmánka Hokýčka, jsme věděli, že bez pejska by nám bylo nepřekonatelně smutno. Byli jsme tříčlenná rodina, my dva s manželem a syn Luky (teď už jsme čtyři, smečku doplnila Pavlínka).

Měli jsme jasno v požadavcích:
Velký pes, s dlouhou srstí, aby byl i v zimě rád venku, s vyrovnanou povahou, aby „to zvládal i s dětmi“, inteligentní a vstřícný, a i hlídač. Ne přešlechtěné plemeno a nejlépe s průkazem původu, aby mu zdravíčko sloužilo. Prostě pes, který nebude jen ozdoba zahrady, ale fajn společník, aby s námi vytvářel náš domov.

Možná amatérsky, ale rádi, listovali jsme atlasem psů a zjistili jsme, že takový pes opravdu existuje. Teď už jen zjistit kde. A kdo hledá – najde. Rozjeli jsme se, za týden od našeho objevu, podívat se na štěňátko.

Mohli jsme si dokonce vybrat – jestli plavou fenku nebo plavější. Plavá vyhrála a paní Landsmannová nám nechala vymyslet pro ni jméno. Od „C“. No, vymyslete něco, co nebude cizí, to jsme nechtěli, notabene, když ji pak nechcete volat přezdívkou... Napadlo mě Ces (ano, jako ten půltón. Cis bylo ještě blbější :-) ). A protože nikoho nic lepšího nenapadlo, jméno naší fenečce zůstalo a dokonce si i všichni zvykli.

Oficiálně tedy: CES BUKOVÝ HÁJ. Jinak Ces, Cesi, Cesina, Cesinka, Cesulka, Cesule, Cecinka-howínka (když jí chci pozlobit), Cesíček, Čeči nebo Češi (tak jí říkala dcera, když jí bylo 1,5 roku)... – a pak, že to nejde!

Po náležitém usměrňování, bez kterého to nejde, opravdu stoprocentně splňuje všechno, co jsme si přáli:
je velká – 65 cm v kohoutku a 35 kilo (usměrňováno vydatnou stravou). Srst v zimě jako lední medvěd, s oblibou si lehá na sníh a spí ve vchodu do boudy. Děti bere s nadhledem. Občas to vypadá, že má víc rozumu než ty děti... Nadšeně cvičí (obzvlášť za piškotky). I hlídá, ale není „trhač“ a pozná, kdo je kamarád. A společník – nenapadá mě výstižné a dostatečně pochvalné slovo. Trpělivá, mazlivá, cestuje s námi bez problémů i stovky kilometrů, poslušná a – samozřejmě pro nás nejkrásnější.

A to by byl hřích nemnožit!

 

Aktuality

Stále platí, že

4.9.15 - pokud někdo z návštěvníků stránek, zabrousil sem v rozpoložení, kdy hledá a neví a říká si, že "by možná hovawart nebyl marnej", může se u nás zcela nezávazně zastavit a poznat jednoho fajn hovíka Batysta a popovídat si o plemeni. Nemáme co závazně nabízet, takže se není čeho obávat a vězte - mě to baví :-). Batyst je výborný hlídač, ale také gentleman a pokud chceme, aby někoho vpustil, tak vpustí a rád poskytne svou zadní část k jistě nadšenému podrbání. Dorostl nám, chlapec, od svodu pěkně, v kohoutku má 75cm, nicméně díky tomu, že já mám prostě psy na mazlení a chybí mi disciplína, není uchovněn. Absolvovali jsme spolu 2,5 roku výcviku, zpočátku, když to byla hra, bavilo nás to moc, ale drezúra a dotahování detailů mi není vlastní, a tak jsme to daleko nedotáhli... No, každý máme své limity. Ale přiznám se, že mě ten můj limit mrzí, protože i náš pan veterinář mě tuhle řekl, že jsem "pěkná ostuda", a taky že "takovej krásnej pes a není uchovněnej..." Tak potomky mít nebude, ale můžeme být něco platní lidem nerozhodnutým, kteří by se chtěli osobně poznat s panem hovawartem gentlemanem velkým :-)...
všechny aktuality

Kde nás najdete?

Eva a Tomáš Libnarovi
Donínská 14
463 34 Hrádek nad Nisou
GPS: Loc: 50°50'46.877"N, 14°51'10.44"E